Maya Selva - Flor de Selva Años 25 är ett cigarraskfat framtaget specifikt för att fira 25 år av Flor de Selva och Maya Selvas arbete i cigarrvärlden. Designen är återhållsam men tydlig, med den grafiska Años 25-motivet som ger karaktär utan att ta över.
Askfatet är tillverkat i Italien av Ceramica Tripepi och utfört i glaserad keramik med god tyngd och stabilitet. Den grafiska Años 25-designen knyter an till Flor de Selvas identitet och fungerar som en diskret påminnelse om varumärkets historia.
Formen är funktionell och genomtänkt, med plats för två cigarrer och ett djup som håller askan samlad. Med mått på cirka 222 x 162 x 43 mm och en vikt runt 750 gram ligger askfatet stadigt på bordet och passar lika bra i hemmamiljö som i en lounge eller ett rökrum.
Det här är ett askfat för den som uppskattar Flor de Selva, men också för den som värdesätter cigarrtillbehör med ett sammanhang och en berättelse. Jubileet är inte bara ett tryck på botten, det är hela anledningen till att askfatet finns.